+48 608 38 96 36
logo finUP
+48 608 38 96 36

Jak zmiany w podatku od spadków i darowizn wpłyną na właścicieli firm w branży TSL?

cze 28, 2023

Temat podatków od spadków i darowizn jest niezmiernie istotny dla właścicieli firm, w tym również tych działających w branży Transportu, Spedycji i Logistyki (TSL). Ostatnie zmiany w prawie, które mają wejść w życie 1 lipca 2023 r., mogą wpłynąć na strategie zarządzania majątkiem i plany sukcesji.

Zgodnie z ustawą z 26 stycznia 2023 r. opublikowaną w Dzienniku Ustaw pod poz. 803, wprowadzone zostają nowe limity zwolnień z podatku od spadków i darowizn. Te zmiany wprowadzają progi, powyżej których opodatkowaniu będzie podlegało nabycie własności rzeczy i praw majątkowych.

  • Jeśli nabywca jest osobą zaliczoną do I grupy podatkowej, opodatkowaniu podlega nabycie o wartości przekraczającej 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od wielu osób. 
  • Dla osób z II grupy podatkowej limit wynosi 27 090 zł od jednej osoby lub 81 270 zł od wielu osób. 
  • Dla osób z III grupy podatkowej te wartości wynoszą odpowiednio 18 060 zł i 54 180 zł.

W przypadku, gdy nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby nastąpi więcej niż jeden raz w pięcioletnim okresie, do wartości ostatnio nabytych rzeczy i praw majątkowych dolicza się wartość nabytych dotychczas w tym okresie. Jest to istotna zmiana, która może wpływać na strategie zarządzania majątkiem.

Jednak zmiany w prawie nie są jeszcze ostatecznie przesądzone. Parlament nadal pracuje nad zmianami, które mają wprowadzić kolejne modyfikacje limitów. Planowane jest również usunięcie obowiązku sumowania darowizn od wielu osób.

Ważne jest dla właścicieli firm w branży TSL, aby śledzić te zmiany i dostosować swoje strategie w zależności od ewolucji przepisów. Zawsze warto skonsultować te kwestie z doradcą podatkowym lub prawnikiem specjalizującym się w prawie podatkowym, aby upewnić się, że korzystają oni z najbardziej aktualnych i korzystnych dla nich przepisów.

Podstawa prawna:

Masz pytania?

Napisz do nas