+48 608 38 96 36
logo finUP
+48 608 38 96 36

Przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KseF

sty 24, 2024

Wejście w życie KSeF (Krajowy System e-Faktur) zostało przesunięte na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wiadomość ta została przekazana 19 stycznia 2024 na briefingu prasowym ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami. Od 1 lipca 2024 r. ten obowiązek miał objąć duże firmy a od 1 stycznia 2025 r. także małe i średnie. Obecnie KSeF jest systemem dobrowolnym i korzystają z niego firmy, które w ten sposób chcą się przygotować do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF.

Ministerstwo Finansów zapowiada odroczenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF

Minister finansów zadeklarował, że rząd chce dać sobie czas na przeprowadzenie audytu zewnętrznego mającego pomóc w wykluczeniu błędów krytycznych systemu i przygotowaniu rozwiązań. Dopiero po przeprowadzeniu audytu zostanie podana nowa data wdrożenia faktur elektronicznych, jednak jak zapewniono na pewno nie nastąpi to w 2024 roku.

Ta decyzja odsuwa w czasie szereg korzyści, które niesie ze sobą wprowadzenie e-faktur, jak np. skrócenie terminu zwrotu VAT czy wykorzystanie na bieżąco danych księgowych do zarządzania firmą. Z drugiej strony system niezabezpieczający możliwości działania również podczas błędów  czy problemów informatycznych stałby się hamulcem dla przedsiębiorców uniemożliwiającym bezpieczny obrót gospodarczy, dlatego zapewnienie jego stabilności i bezpieczeństwa jest w tym przypadku priorytetowe dla rządzących.

Mamy nadzieję, że przesunięcie w czasie wdrożenia KSeF-u da okazję również do zrównania terminu wprowadzania systemu dla wszystkich podmiotów. Taki scenariusz umożliwiłby płynne i jednolite dostosowanie się do nowych regulacji przez całe środowisko biznesowe.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga. Będziemy na bieżąco informować o nowych terminach i wszelkich zmianach związanych z KSeF.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące KSeF, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami by uzyskać więcej informacji oraz wsparcie.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/finanse/przesuniecie-terminu-wdrozenia-obowiazkowego-ksef
https://www.youtube.com/watch?v=eTZqNrJiD4o

Masz pytania?

Napisz do nas