+48 608 38 96 36
logo finUP
+48 608 38 96 36

Raport podatnika – czyli nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym

sty 31, 2024

E-Urząd Skarbowy został stworzony z myślą o ułatwieniu obywatelom i przedsiębiorcom zarządzania ich obowiązkami podatkowymi. Dostęp do tego narzędzia umożliwia osobom fizycznym, prawnym oraz organizacjom nieposiadającym statusu prawnej osobowości, składanie zeznań, zarządzanie swoimi sprawami podatkowymi oraz komunikację z urzędem skarbowym online. System jest stale rozbudowywany, a jedną z najnowszych funkcji jest Raport podatnika, wprowadzony w grudniu 2023 roku przez Ministerstwo Finansów.

Raport podatnika – dla kogo?

Raport podatnika jest dedykowany głównie przedsiębiorcom i organizacjom, dostarczając kluczowe informacje o stanie ich podatków. Obecnie dostępny tylko dla tej grupy, planowane jest rozszerzenie usługi także na osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Raport oferuje wgląd w dane identyfikacyjne i adresowe podatnika, informacje o zaległościach, postępowaniach egzekucyjnych, prawidłowości deklaracji i zaliczek podatkowych, a także dane bankowe i informacje o pełnomocnikach.

Ważne jest, że raport ma charakter tymczasowy – generowany jest na bieżąco i utraci ważność z końcem dnia, nie uwzględniając zmian pojawiających się w ciągu dnia. Można go pobrać w formacie PDF przez zalogowanie się na konto w e-Urzędzie Skarbowym.

Podsumowanie:

Raport podatnika dołącza do szeregu innych usług oferowanych przez e-Urząd Skarbowy, które mają na celu uproszczenie i usprawnienie zarządzania podatkami. Od e-PIT, przez e-mikrofirmę, po informacje o mikrorachunku podatkowym – wszystkie te funkcje mają pomóc podatnikom w sprawnym i skutecznym zarządzaniu ich obowiązkami podatkowymi. Nowa usługa Raportu podatnika wyróżnia się swoją przejrzystością i dostarcza podatnikom niezbędnych informacji potrzebnych do bieżącego zarządzania ich sytuacją podatkową.

Masz pytania?

Napisz do nas